کد خبر : 185136
تاریخ انتشار : چهارشنبه 15 دی 1400 - 17:27

فروپاشی نظام دوقطبی جهان از دستاورد های انقلاب اسلامی بود

فروپاشی نظام دوقطبی جهان از دستاورد های انقلاب اسلامی بود

ایسنا/قم خطیب نماز جمعه قم گفت: ایران در قبل از انقلاب به عنوان ژاندارم منطقه از اعضای حساس در اردوگاه غرب به شمار می آمد؛ اما بعد از پیروز انقلاب از اردوگاه غرب خارج شد و به اردوگاه شرق نیزملحق نشد و الگویی جدیدی برای کشورهای جهان سوم پدیدآورد. آیت الله سعیدی امروز در خطبه این

فروپاشی نظام دوقطبی جهان از دستاورد های انقلاب اسلامی بود

ایسنا/قم خطیب نماز جمعه قم گفت: ایران در قبل از انقلاب به عنوان ژاندارم منطقه از اعضای حساس در اردوگاه غرب به شمار می آمد؛ اما بعد از پیروز انقلاب از اردوگاه غرب خارج شد و به اردوگاه شرق نیزملحق نشد و الگویی جدیدی برای کشورهای جهان سوم پدیدآورد.

آیت الله سعیدی امروز در خطبه این هفته نماز جمعه قم که در مصلی قم برگزارشد، در ادامه تفسیرسوره توبه که به جریان شناسی عصرحضرت محمد(ص) اختصاص دارد، عنوان کرد: خداوند درآیه ۳۰ میفرماید «یهود، عزیر و نصارا مسیح را پسر خدا دانستند که این سخن بی اساس است و قرآن این سخنان را به سخن کفار بت پرست تشبیه می‌کند» وسپس میفرماید «خدا آنها رابکشد، چگونه از حق به باطل منحرف شدند؟.»

وی با بیان اینکه به خاطر شباهت هایی که نصرا و یهودیان با مشرکان پیدا کرده بودند خداوند به مسلمانان دستورمی دهد که با آنها بجنگند، اظهارکرد: خداوند در آیه ۳۰ به صورت آشکار از انحراف و ارتداد یهود و نصارا پرده برداری می‌کند و موضع گیری آنها را غیردینی ومشرکانه قلمداد می‌کند.

خطیب این هفته نمازجمعه قم ادامه داد: اهل کتاب در دام یک فتنه فرهنگی به انحراف کشیده شدند و علما و اندیشمندان یهودی و نصارا نه تنها مقابله نکردند؛ بلکه تحت تاثیر آن نیز قرار گرفتند.

وی درخصوص نکات آیه ۳۰سوره توبه بیان کرد: طبق برخی از منابع، همه ی قوم یهود و نصارا این تفکر و عقیده را نداشتند؛ اما قرآن این اعتقاد باطل را به همه ی قوم یهود ونصارا نسبت می دهد؛ زیرا کسانی‌که آگاهانه دربرابر منکرات سکوت می‌کنند جز گروه منحرف محسوب می شوند.

وی افزود: امیرالمومنین(ع) نیز در این رابطه میفرماید «کسی که به کار یک قوم راضی باشد این شخص در حکم و قضاوت الهی مانند آنها است» و مشکلات فرهنگی نه تنها مرتکبین بلکه گریبان همه‌ی افراد جامعه را میگیرد؛ زیرا زمانیکه خطا وانحرافی رخ میدهد سایر افراد جامعه وظیفه  نهی از منکر دارند.

آیت الله سعیدی درباره نکته دوم اظهارکرد: یهودیان عزیر را به خاطر خدماتی که برای یهود انجام داده بود پسر خدا می‌دانستند؛ اما حضرت موسی(ع) که پیامبر بود وخدمات بیشتری برای دین انجام داده بود را آزار می‌کردند که این امرنشان دهنده انحراف و اغراض شان بود.

وی در خصوص نکته سوم تصریح کرد: به خاطر نسبت های ناروایی که مسیحیان به عیسی داده بودن خداوند در جمله ای کنایه ای می فرماید «ای عیسی تو به مردم گفتی که تو ومادرت را خدای خود بگیرند؟» که این جمله اشاره به حساسیت خدا نسبت به این امر دارد.

وی با بیان اینکه بی تفاوتی مردم دربرابر تهاجم فرهنگی مورد خشم خداوند است، افزود: در انتهای آیه ۳۰ خدا به شدت با انحراف های اعتقادی برخورد می‌کند و میگوید خدا مرگشان دهد ودر حدیثی از پیامبر(ص) نیزنقل شده است که غضب خدا در جایی که عزیز و عیسی را پسر خدا دانستند، شدت میگیرد.

آیت الله سعیدی در خطبه دوم عنوان کرد: پیامبر اکرم درباره راهی برای دانستن اینکه آیا از پرهیزکاران هستیم یا خیر می فرماید: «انسان جز متقین محسوب نمی‌شود؛ مگر همان گونه که از شریک مالی خود حساب می‌کشد، حساب خود را بررسی کند.»

وی در رابطه با سفر روسای قوه مجریه و قوه قضائیه به روسیه وعراق بیان کرد: سفر رئیس مجلس شورای اسلامی که حامل پیام رهبرمعظم انقلاب برای رئیس جمهور روسیه بودند به دعوت همتای خود به روسیه انجام شد که این سفر می تواند ضمن تببین مواضع جمهوری اسلامی روابط دو کشور را نیز ارتقا دهد.

آیت الله سعیدی با اشاره به اینکه حجت الاسلام ابراهیم رئیسی بنا بر دعوت همتای عراقی خود به این کشور سفرکردند، اظهار کرد: در این سفر تفاهم نامه هایی امضا شد که نتایجی سودمندی برای دو کشور دارد و مناسبات ایران و عراق محدود به همسایگی دو کشور مسلمان نیست بلکه این ارتباطات ریشه ای عمیق در فرهنگ دو کشور دارد.

وی در رابطه با دیدار سالانه مداحان با رهبر معظم انقلاب در روز ولادت حضرت زهرا(س) بیان کرد: رهبرمعظم انقلاب در این دیدار به نکاتی از جمله مخدوش شدن ادب اسلامی در برخی از محیط های رسانه ای و فضای مجازی اشاره کرده اند و گفتند که بدگویی و بد زبانی باید جمع شود؛ زیرا آثار شوم و بدی در جامعه دارد.

وی با اشاره به اینکه زبانی که نماز می خواندو ذکر خدا میگوید باید از آلودگی ها حفظ شود، اظهار کرد: پیامبر می‌فرماید «بدترین مردم کسی است که مردم به  خاطر بد دهنی وبدزبانی اورا ترک کند و مردم به خاطر بدزبانی اش، از همنشینی با او کراهت داشته باشند.»

وی در رابطه با تاثیر انقلاب اسلامی در ایران وجهان تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران پدیده ای نوظهور در قرن حاضر است که دستاوردهای فراوانی از جمله تاسیس حکومت اسلامی داشته است؛ زیرا در تاریخ تشکیل حکومت اسلامی به این شکل سابقه نداشته است وگفتمان اسلام ناب محمدی در زمانی مطرح شد که دین در ایران و جهان  مورد هجمه قرار گرفته بود و اندیشمندان سعی می کردند که دین را از سیاست جدا کنند.

خطیب این هفته نمازجمعه قم گفت: بعد از انقلاب اسلامی بسیاری از مردم جهان به ویژه در منطقه، به این نتیجه رسیدند که دین به خصوص اسلام نه تنها می تواند در سیاست دخالت کند که برنامه های مهم و دقیقی نیز در رابطه با سیاست وحکمرانی دارد.

وی بابیان اینکه دستاورد دوم انقلاب اسلامی هویت بخشی به مسمانان بود، ادامه داد: تبلیغ گسترده غرب سبب شده بود که مسلمانان باور کنند که دین توان دخالت در اداره و سیاست کشور را ندارد و در ابتدای انقلاب نیز بسیاری با اسلامی بودن جمهوری مخالف کردند که امام مقتدرانه در برابر تفکرات آنان ایستاد وبعد از انقلاب اسلامی نورامید و در ایران وجهان زنده شد.

وی با بیان اینکه دستاورد سوم فروپاشی نظام دوقطبی در جهان بود، اظهار کرد: ایران در قبل از انقلاب به عنوان ژاندارم منطقه از اعضای حساس در اردوگاه غرب به شمار می آمد؛ اما بعد از پیروز انقلاب از اردوگاه غرب خارج شد و به اردوگاه شرق نیزملحق نشد و الگویی جدیدی برای کشورهای جهان سوم پدیدآورد.

وی عنوان کرد: تبدیل شدن ایران به قدرت برتر درمنطقه دستاورد چهارم است که امروز بعد از گذشت ۴۲ سال به حول قوه الهی، رهبری مقام معظم رهبری و امام خمینی(ره)، همراهی مردم و خون پاک شهیدان کشور ایران به قدرت برتر منطقه تبدیل شده است.

وی در انتها افزود: مسیر خیابان ارم به بهانه اینکه در آینده جز آستانه می شود بسته شده و برای تردد مردم مشکل ایجاد کرده است، این بازرسی ها را به مجاورت حرم منتقل کنید؛ زیرا خیابان ارم از معابر اصلی شهر است.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

چرا زيرنويس ها ناخوانا هستند

خرید رپورتاژ آگهی دائمی با بهترین قیمت و تعرفه

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح